
Lyden av jul på radio
Julen er lyden av musikk – fra klassiske toner som gir umiddelbare juleassosiasjoner, til låter som egentlig ikke handler om jul, men som likevel har blitt faste følgesvenner i desember. Noen sanger maler bilder av snø, stjerner og høytid, mens andre bare har den stemningen som gjør dem til favoritter år etter år.
Gramo-statistikken viser at det er «Driving Home for Christmas» med Chris Rea som var den mest spilte julelåta på radio i fjor med over 107 timer spilletid.
På andreplass finner vi The Pogues med «Fairytale of New York», mens Maria Mena tar en imponerende tredjeplass med «Home for Christmas». Hun er også representert med den norske utgaven av låta; «Jula hjemme» på 19. plass, i duett med Trygve Skaug.
Norske artister står for 10 av de 24 mest spilte julelåtene på radio i fjor.
Ayden Foyers «Christmas Reminds Me» som ble gitt ut i fjor, kom rett inn på juletopplista.
Andre aktueltsaker

Astrid S topper radiostatistikken for 2025
Astrid S var den mest spilte hovedartisten på norsk radio i 2025, med 1 938 timer spilletid fordelt på 56 innspillinger. Bak henne følger en rekke internasjonale navn på topplista; Alex Warren, Ed Sheeran, Lady Gaga og Sabrina Carpenter.
Les mer
Astrid S topper radiostatistikken for 2025

Hovedutbetaling fra Gramo for 2025
Gramo har fordelt og utbetalt 117,7 millioner kroner til artister, musikere, plateselskap og personlige produsenter for bruk av innspilt musikk i 2025 og etterutbetalinger for 2023 og 2024. Dette er den første av tre utbetalinger i 2026.
Les mer
Hovedutbetaling fra Gramo for 2025

Nytt og robust rettighetsforvaltningssystem i 2026
I fjor vedtok styret i Gramo å innføre et nytt rettighetsforvaltningssystem (systemet som beregner og utbetaler vederlag til våre rettighetshavere), og dermed fase ut det egenutviklede systemet som har vært i drift siden 2015. Målet er lavere årlige kostnader, økt standardisering og styrket internasjonal samhandling i Gramos rettighetsforvaltning.
Les mer


