Hvorfor må jeg betale til Gramo?

Hvis du bruker musikk som er hørbar for dine kunder eller gjester, skal du i følge norsk lov betale til dem som eier musikken. Bestemmelsene står i åndsverklovens § 45b og lovens forskrifter.

Kulturdepartementet har autorisert Gramo til å kreve inn og fordele pengene (vederlaget) på vegne av musikerne, artistene og plateselskapene.

Da slipper du å betale til hver enkelt artist, musiker og plateselskap når du bruker musikk, radio eller TV som er hørbar for dine kunder og gjester.

Når du betaler til Gramo og Tono følger du norsk lov og du kan spille all musikk du måtte ønske.

15000 virksomheter betaler til Gramo for sin musikkbruk

 

Hva er forskjellen på Gramo og Tono? – her finner du svaret