Vi spiller kun fra Spotify eller andre strømmetjenester. Må vi betale da?

Så lenge musikken er hørbar for deres kunder og gjester må dere betale til Gramo og Tono, uavhengig av hvor lyden kommer fra. Enten det er TV, radio, CD, vinyl, lydfiler, strømming eller liknende.

Spotify-abonnementet dekker ikke vederlaget musikerne og plateselskapene har krav på når du spiller musikk i det offentlige rom.

Kun gjennom Gramo og Tono kan du eller din bedrift betale for dette.

Dette gjelder selv om du i henhold til vilkårene i ditt Spotify-abonnement har rett til å spille musikk i det offentlig rom.

Alle som spiller av musikk utenfor den private sfære må betale vederlag til både Gramo og Tono.

Hvorfor må bedriften min betale til både Gramo og Tono?

Kulturdepartementet har autorisert Gramo til å kreve inn og fordele vederlag i henhold til Åndsverkloven §45b

Bruk av Spotify i din bedrift eller skole – spotify.com